Strona głównaUncategorizedJaki komin wybrać do pieca na pellet?

Jaki komin wybrać do pieca na pellet?

W ostatnich latach pellet zyskuje coraz to większą popularność. Taki bieg zdarzeń nie może dziwić nikogo, gdyż jest on uznawany za jedno z najbardziej ekologicznych paliw do pieców domowych. Jednak przez zaawansowane technologie spalania owego paliwa, dobranie właściwej konstrukcji nie jest takie proste.

Czym jest pellet?

Na początku naszej przygody warto zainteresować się czym tak naprawdę jest pellet? Pellet jest paliwem opałowym, powstałym głównie z rozdrobnienia i wysuszenia pozostałości drzewnych, np. trocin, ale też powstaje z upraw roślin specjalnie do tego przeznaczonych. Odróżnić możemy pellety drzewne i pellety trawne. Materiał i sposób wykorzystany do produkcji pelletu jest zależny tylko i wyłącznie od jego przeznaczenia – inny pellet stosuje się w wielkich fabrykach takich jak elektrownie, a inny w gospodarstwach domowych. Pellet sprzedawany jest w formie granulatu.

Jakie właściwości ma pellet?

Warto też zastanowić się jakie właściwości grzewcze ma pellet. Wartość opałowa zależy głównie od produktu z jakiego otrzymany został pellet. Dla pelletu drzewnego wartość ta waha się pomiędzy 15 – 18 MJ/kg, natomiast pelletu trawnego (np. ze słomy pszennej) wynosi około 16 MJ/kg.

Jaki wybrać komin do pieca na pellet?

Opiszmy po krótce czym charakteryzuje się piec na pellet. Obecnie kotły przeznaczone do opalania pelletem to zaawansowane konstrukcje, które wymagają odpowiedniego systemu odprowadzania spalin. Nowoczesne piece są w pełni zautomatyzowane.  Główną ich zaletą jest to, że są o wiele mniejsze od kotłów na pozostałe paliwa opałowe.

Charakterystyka budowy kotła na pellet

Kocioł na pellet zaopatrzony jest w specjalny palnik, przeznaczony do spalania właśnie tego paliwa opałowego. Dodatkowo posiada on elektryczną grzałkę, która odpowiada za rozpalenie naszej biomasy, przez co ingerencja człowieka do tego jest niepotrzebna. Jedyne czym musi martwić się użytkownik takiego pieca, to umieszczenie odpowiedniej ilości pelletu w zasobniku, jak i ustawienie odpowiedniej temperatury. Kotły te zaopatrzone są w specjalne czujniki temperatur, by zapobiec zbyt wysokiemu spalaniu pelletu. Zastosowany do tego został również zawór wodny, który w razie potrzeby ugasi płomienie. W momencie, gdy temperatura wody w obiegu spadnie poniżej ustalonego poziomu, następuje ponowne uruchomienie podajnika, który zasila ruszy kotła nową dawką pelletu. W momencie, gdy cały pellet zostanie spalony, specjalny wentylator nadmuchowy oczyszcza wnętrze kotła, a pozostałości po pellecie (popiół) zdmuchuje do specjalnie przygotowanego popielnika.

Jaki system kominowy?

Gdy już zdecydowaliśmy się na nowoczesny kocioł grzewczy zasilany pelletem, musimy też dobrać do niego odpowiedni system kominowy. Do tego rodzaju pieca, zaleca się budowanie systemów wewnętrznych, które minimalizują utratę ciepła wyprodukowanego przez kocioł. Nowoczesne piece bardzo dobrze radzą sobie ze spalaniem biomasy, dlatego temperatura spalin jest niska, przez co skraplają się one w środku komina osiadając na jego ściankach. Tworzą one wtedy kwasowy odczyn, który jest szkodliwy dla kominów ceglanych, dlatego nie zaleca się ich do budowy w tego typu konstrukcjach.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wkład stalowy żaroodporny. Jego główną zaletą jest to, że szybko się rozgrzewa przez co niweluje skraplanie się kondensatu, dodatkowo jest on odporny na jego działanie.

Dobrym rozwiązaniem jest też wkład ceramiczny, gdyż świetnie radzi sobie on z osiadającym kondensatem. Do tego, gdybyśmy postanowili w przyszłości przenieść się na kocioł opalany ekogroszkiem nie będzie wymagana wymiana systemu kominowego, gdyż ceramiczny nadaje się równie świetnie do tego typu konstrukcji.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać na: https://www.schiedel.com/pl/jaki-komin-do-pieca-na-pellet/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne