Strona głównaUncategorizedWykładzina – czy jest ekologicznym rozwiązaniem?

Wykładzina – czy jest ekologicznym rozwiązaniem?

Aranżując biuro warto pomyśleć o wyborze materiałów, które są przyjazne środowisku i zdrowiu. W przypadku materiałów wykorzystywanych do pokrycia podłogi można się spotkać z rozwiązaniami, które są zgodne z ekologicznym podejściem do życia oraz z takimi, które wprost przeciwnie – ze zdrowiem i ekologią nie mają zbyt wiele wspólnego. W niniejszym artykule przedstawiamy czym charakteryzuje się „ekologiczna i zdrowa” wykładzina.  

Ekologia

W kontekście materiałów do pokrycia podłogi mówimy o ekologii przede wszystkim wtedy, gdy do produkcji wykorzystywane są materiały z recyklingu. W przypadku wykładzin wysokiej jakości nawet 70% materiału wykorzystanego w produkcji może pochodzić z recyklingu.

Poza recyklingiem w kontekście ekologii nie można pominąć tematu dotyczącego śladu węglowego. Nie da się ukryć, że niektóre zakłady produkcyjne zostawiają więcej dwutlenku węgla a inne mniej. Ślad węglowy w przypadku produkcji wykładzin jest obliczany za pomocą norm (między innymi z ISO 14025, ISO 14040 oraz ENG 15804).

Wszystkie kwestie dotyczące ekologii z perspektywy firmy, która urządza swoje biuro mogą mieć niebagatelne znaczenie. Obecnie wiele firm identyfikuje się ze zrównoważonym podejściem do prowadzenia biznesu.

Ekologia to nie jedna zaleta wykładzin wysokiej jakości.  

Poszanowanie środowiska to nie jedyna zaleta wysokojakościowych wykładzin biurowych. Jest to rozwiązania aranżacyjne, które przede wszystkim jest cenione za walory estetyczne, łatwość utrzymania w czystości oraz bardzo dobre parametry akustyczne (nawet do 31 dB). Wysokiej jakości wykładziny biurowe są odporne na odkształcenia i przetarcia dzięki czemu mogą być stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu (np. w biurach lub hotelach).

Gdy mówi się o zdrowej wykładzinie to zazwyczaj w tym kontekście, że wykładzina pochłania pyłki z powietrza i zatrzymuje kurz, który potem może być w łatwy sposób usunięty.

Trzeba jednak zauważyć, że nie każda wykładzina charakteryzuje się takimi samymi właściwościami. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom jakie projektanci stawiają przed powierzchniami biurowymi proponują produkt o nazwie wykładzina biurowa. Jest to produkt, który jest przeznaczony do użytku w obiektach biurowych i użyteczności publicznej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne